Avanturín

💎 Avanturín je polodrahokam patriaci do skupiny kremeňa. Je známy svojou výraznou zelenou alebo modrozelenou farbou a prežiarením lesklých šperkových diel. Jeho výrazný charakter sa datuje do antických čias a jeho názov je odvodený z talianskeho slova “a ventura”, čo znamená “s náhodou” alebo “s príležitosťou”.

Tu je niekoľko dôležitých informácií o avanturíne:

Farba: Avanturín má rôzne odtiene zelenej, modrej a modrozelená je najbežnejšia. Jeho charakteristický lesk je spôsobený prítomnosťou vločiek miku a iných minerálov, ako je hematit alebo goethit.

Avanturín ako zlatý kameň: Okrem zeleného a modrozeleného avanturínu existuje aj variant nazývaný “zlatý avanturín” alebo “slnečný kameň”, ktorý má odlesk a farbu pripomínajúcu zlato. Tento druh avanturínu je charakteristický vločkami pyritu alebo hematitu.

Klarita: Avanturín sa často vyskytuje bez inklúzií, čo znamená, že môže mať vysokú klaritu a čistotu.

Výskyt: Avanturín sa nachádza na rôznych miestach na celom svete. Hlavné zdroje zahŕňajú India, Brazíliu, Rusko, USA (Arizona), Nórsko a Juhoafrickú republiku.

Symbolika a liečivé vlastnosti: Avanturín sa často spája so šťastím, prosperitou a harmoniou. Verí sa, že má upokojujúci vplyv na emócie, podporuje rast a sebadôveru. Taktiež sa mu pripisuje schopnosť odstraňovať negatívnu energiu a podporovať životnú vitalitu.

Použitie: Avanturín sa široko používa v šperkárstve na výrobu náhrdelníkov, prsteňov, náušníc a náramkov. Jeho krásna farba a lesk mu dodávajú atraktivitu pre šperkárske účely.

Avanturín je krásny a zaujímavý polodrahokam, ktorý sa teší popularite v šperkárstve. Jeho farebné varianty a charakteristický lesk robia z avanturínu cenený kameň pre tých, ktorí ocenia jeho estetiku a symboliku.

Zobrazujú sa všetky 3 výsledky

Zobrazujú sa všetky 3 výsledky